BN+Flom: Landalselva i Eiken. Her ser vi en flombekk i et jordbrukslandskap. Det er ei etablert tresatt kantsone mellom bekken og jordbruksarealet med trær og busker i flere sjikt.

Flom: Landalselva i Eiken. Her ser vi en flombekk i et jordbrukslandskap. Det er ei etablert tresatt kantsone mellom bekken og jordbruksarealet med trær og busker i flere sjikt.

NORSK LANDBRUKSRÅDGIVING:

Kantsoner i jordbrukslandskapet

Få vet at vi antagelig taper mer jord årlig i erosjon enn til nedbygging av jordbruksarealer. For å lykkes med kantsoneforvaltninga må alle aktørene spille på samme lag.

Svein Lysestøl, NLR Sør

I Listerregionen, vest i Agder, har de kjørt et prosjekt der de har sett på betydningen kantsoner har i jordbrukslandskapet i forhold til flomdemping og erosjon. Prosjektet har vært støttet av Miljødirektoratet og det har vært viktig å få kunnskap om hva som karakteriserer området og problemstillingene i regionen, og hva som eventuelt kan gjøres av tiltak.

VIL DU LESE DENNE OG ANDRE ARTIKLAR PÅ NETT?

KJØP DIGITALT ABONNEMENT, ELLER PRØV EI VEKE FOR 1 KRONE

Abonnementet gir deg tilgang til alle Bondevennen sine artiklar på nett.

Allereie digital abonnent? Logg inn her


Sjå korleis du bytar passord her.

Har du abonnement på papir er digital tilgang inkludert.
Send oss en epost på post@bondevennen.no for innloggingsdetaljer. 

Har du spørsmål angående abonnement?

Kontakt oss på telefon 51 88 72 61 eller send ein e-post til
post@bondevennen.no.