Ulv fra Øst? «Vi har trodd at Statsforvalteren i Rogaland jobbet for økt og mer bærekraftig matproduksjon i fylket vår. At de var på vår side når ulven kom vandrende fra øst med forskrifter kun en byråkrat kan elske.» Det skriver Erik Østebø på vegne av Bondelaga i Stavanger kommune Foto: Istock / urbazon
LESARBREV:
Når Rødhette blir ulven
Mens andre fylker har slitt med rovdyrproblematikk i sommer, har vi i Rogaland slitt med en annen utfordring.
Erik Østebø på vegne av bondelagene i Stavanger kommune
(Erik Østebø er leder i Finnøy Bondelag.)
Denne teksten er en ytring, og gir uttrykk for skribentens personlige holdninger.
Erik Østebø
Vår ulv løper ikke rundt på beitene våre, den har flyttet inn på kontorene til Statsforvalteren.
Mens ulven andre steder har drept sauer i hopetall, har det gått litt mer fredelig for seg i Rogaland. Statsforvalteren i Rogaland har varslet oppheving av spredeareal på 2700 mål i Stavanger kommune. En trenger ikke å ha arbeid mange meter utenfor Statsforvalteren sitt kontor for å forstå at dette vil få konsekvenser for antallet beitedyr som bøndene kan ha.
«I eventyret om landbruket i Rogaland er Rødhette blitt ulven.»
Erik Østebø
Ifølge Miljødirektoratet er det nasjonalt 57500 dekar som er i spill som naturbeitemark og som kan forsvinne fra spredearealet. Om alt hadde blitt tatt bort ville dette bare i Stavanger utgjort rundt 2500 vinterfôra sauer som måtte blitt sendt til slakt. Uten nok spredeareal må en redusere antallet dyr. Og uten kvalitet på beitene vil dyra heller ikke gå der å beite.
Beitene har blitt slik de har blitt gjennom gjødsling, beite og flere år med aktivt jordbruk. En kunne rett og slett ikke fått disse beitene uten gjødsling og aktiv beitebruk. Belønningen for dette er at Statsforvalteren vurderer å ta bort grunnlaget for den beitemarken de vil bevare. At en ikke kan opprettholde beitemark uten beitende dyr skulle en tro bekymret Statsforvalteren like mye som oss bønder. Det har foreløpig ikke sett sånn ut. Nå sitter et helt landbruk og lurer på om Statsforvalteren i Rogaland hverken forstår helt grunnleggende agronomi eller logikk.
Midt i fellesferien har de sendt ut brev som for enkelte kan rive bort hele grunnlaget for gårdsdriften. Når en har forsøkt å få svar, har det vist seg å være vanskelig. Det er jo tross alt ferietid hos Statsforvalteren. Det lengste de til nå har kunnet strekke seg i en rekke saker i media gjennom sommeren er at de forstår at dette for enkelte er en vanskelig sak.
«Om alt hadde blitt tatt bort ville dette bare i Stavanger utgjort rundt 2500 vinterfôra sauer som måtte blitt sendt til slakt.»
Erik Østebø
Dette er ikke bare en vanskelig sak for enkelte, dette bør bekymre alle som eier noe mer land enn en hageflekk. Vi vil være veldig tydelige på at dette er en pågående skandale som er langt større enn Stavanger kommune. Saken kommer til resten av Rogaland og har allerede tatt ut store areal i Karmøy og andre steder.
Mer gjengroing, mindre beitedyr, mer psykisk uhelse hos bønder og en torpedering av tilliten til den offentlige forvaltning. Er det virkelig en sånn forvaltning Norge trenger for å lage mer mat på og øke selvforsyningen?
Vi har trodd at Statsforvalteren i Rogaland jobbet for økt og mer bærekraftig matproduksjon i fylket vår. At de var på vår side når ulven kom vandrende fra øst med forskrifter kun en byråkrat kan elske. Våre byråkratiske Rødhetter som kom seg ut av ulvens grep til slutt og vant. Det er trist å se at vi har tatt feil. I eventyret om landbruket i Rogaland er Rødhette blitt ulven.


