BN+Kva horisont? Investeringsbehovet blant bønder i Rogaland er stort – i fleire produksjonar. Stort er også potensialet for matproduksjonen, men førebels må fleire bønder venta med å satsa vidare. Foto: Istock / Serhii Hryshchyshen

Kva horisont? Investeringsbehovet blant bønder i Rogaland er stort – i fleire produksjonar. Stort er også potensialet for matproduksjonen, men førebels må fleire bønder venta med å satsa vidare. Foto: Istock / Serhii Hryshchyshen

Bønder i kø for lausdrift og dyrevelferd

Ivrige rogalandsbønder må venta på investeringsmidlar. Det utfordrar både motivasjonen, dyrevelferda og sjølvforsyningsmålet, ifølgje landbrukspartnarskapen.

Bothild Å. Nordsletten

I Rogaland står 21 bønder i kø for investeringsmidlar for å bygga om til lausdrift, men potten til Innovasjon Norge (IN) er tom. Køen er stor nok til å kunna bruka opp heile Rogalands-potten også for 2026. Dermed blir også investeringar i nye saue-, og ammekufjøs, SPF for svin, gjødsellager og biogass lagt på is.

VIL DU LESE DENNE OG ANDRE ARTIKLAR PÅ NETT?

KJØP DIGITALT ABONNEMENT, ELLER PRØV EI VEKE FOR 1 KRONE

Abonnementet gir deg tilgang til alle Bondevennen sine artiklar på nett.

Allereie digital abonnent? Logg inn her


Sjå korleis du bytar passord her.

Har du abonnement på papir er digital tilgang inkludert.
Send oss en epost på post@bondevennen.no for innloggingsdetaljer. 

Har du spørsmål angående abonnement?

Kontakt oss på telefon 51 88 72 61 eller send ein e-post til
post@bondevennen.no.