BN+Plage på frammarsj: I Noreg herjar førebels berre skogsflåtten, men andre flått-artar kan vera på veg inn i landet. Foto: Istock / Avalon_Studio

Plage på frammarsj: I Noreg herjar førebels berre skogsflåtten, men andre flått-artar kan vera på veg inn i landet. Foto: Istock / Avalon_Studio

VETERINÆREN:

Flåtten: Farleg for folk og fe

Babesiose og louping-ill er mindre kjende sjukdommar som flåtten kan overføra til folk og dyr, men dei er ikkje mindre krevjande.

Asle Bjørgaas
34 års klinisk praksis i Voss, no praktiserande veterinær i Vaksdal og Modalen med vaktsamarbeid med Voss.

Fyrste gong eg møtte på flåtten, var då eg som ung veterinærstudent hadde min fyrste jobb i Sunnfjord på byrjinga av 1980-talet. Flåtten var utbreidd i naturen her, og bøndene var velkjende med sjukdomen som vart kalla ”hagesjuke”.

VIL DU LESE DENNE OG ANDRE ARTIKLAR PÅ NETT?

Kjøp abonnement her

Allereie digital abonnent?
Logg inn her

Sjå veiledning for korleis du bytar passord.

Har du abonnement på papir er digital tilgang inkludert.
Send oss ein epost på post@bondevennen.no for innloggingsdetaljer
eller kontakt oss på telefon 51 88 72 61.

Stikkord denne saka: